motoreduktor

Motoreduktor – zintegrowany układ napędowy

Motoreduktor to w najprostszych słowach nierozłączny układ napędowy zbudowany głównie z przekładni i silnika elektrycznego. Jak działają motoreduktory i jak się z nich korzysta? Dowiesz się tego w naszego wpisu.

Motoreduktory – prefabrykowane układy, które oszczędzają czas konstruktorów

Motoreduktory pozwalają na wydajne korzystanie z elektrycznych silników w roli napędu w najrozmaitszych użyciach przemysłowych. Za sprawą przekładni redukującej, ogromna prędkość obrotowa silnika jest ograniczana nawet do kilkuset razy, przy symultanicznym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Należy pamiętać, że skuteczność przekładni w żadnym wypadku nie jest stuprocentowa, dlatego zawsze zauważalna jest niewielka różnica między mocą wyjściową i wejściową w układzie. W skład nierozłącznego układu jakim jest motoreduktor mogą też wchodzić inne części jak sprzęgła albo hamulce. Ogromną zaletą motoreduktorów jest fakt, iż są to prefabrykowane układy, które da się bez przeszkód dobrać z katalogu producenta tak, by ich parametry dokładnie pasowały do potrzeb budowanej konstrukcji. Konstruktorzy nie tracą dzięki temu tygodni, a nawet miesięcy, na czasochłonne wyliczenia oraz testy różnych kompletów elementów. W zależności od typu i konstrukcji przekładni, motoreduktory mogą być dedykowane do lekkich, umiarkowanych lub sporych obciążeń, jak również do krótkotrwałego lub długotrwałego czasu pracy.

W motoreduktorach, w których zastosowano przekładnie wielostopniowe, można uzyskać nadzwyczaj wysoki zakres przełożeń, dochodzący wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.

Wykorzystanie oraz rodzaje motoreduktorów

Chociaż motoreduktory mogą być budowane z użyciem kilku rodzajów silników (AC, BLDC, DC oraz bocznikowych), rozróżnia się je według typu przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się więc takie oto motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową),
– motoreduktory walcowe i płaskie (wykorzystujące przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową).

Brak z pewnością takiego sektor gospodarki, w którym nie dałoby się wykorzystać motoreduktora w roli napędu. Czy to transport, przemysł lub produkcja żywności, dzięki motoreduktorom poruszają się najróżniejsze automaty, jak wirniki, podnośniki, linie produkcyjne czy schody ruchome. Szerokie spektrum typów użytych w nich silników i przekładni, ich rozmiarów i mocy przyczyniła się do tego, że ilość możliwych zestawów, które współcześnie mają w ofercie czołowi producenci motoreduktorów, powinno się wyrażać już nie w setkach, ale właściwie w milionach.

Nasz adres:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]