Z czego składają się silniki DC i gdzie się ich używa?

Z czego składają się silniki DC i gdzie się ich używa?

Dowiedz się więcej o silniku na prąd stały na https://ultrarobotics.pl/silniki-elektryczne/silniki-dc-pradu-stalego/.

Wiele maszyn, których używamy na co dzień i bez których życie byłoby trudniejsze, wykorzystuje w swoim działaniu silniki elektryczne prądu stałego. Olbrzymie lub małe, bezszczotkowe albo szczotkowe, te urządzenia zmieniły nasz sposób pracy i życia, a statystyczny człowiek przeważnie nie wie, jak są one zbudowane ani jak pracują te silniki.

Podstawowe informacje o silnikach elektrycznych na prąd stały

Rolą silników elektrycznych na prąd stały jest wytworzenie energii mechanicznej z elektrycznej. Jak wskazuje ich nazwa, zasila je prąd, w którym kierunek oraz zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego rodzaju znane są od niemal dwustu lat i są wspólnym dokonaniem kilkunastu osób. Do ich konstrukcji, późniejszych ulepszeń i ostatecznie ich wprowadzenia do szerokiego użycia w przeróżnego typu mechanizmach, przyczyniły się wynalazki i badania czołowych innowatorów połowy XIX w., takich jak między innymi Gaston Planté, Zénobe Gramme i Thomas Edison. Silniki elektryczne DC skonstuowane są ze wirnika, komutatora, statora, dwóch magnesów skierowanych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi tworzy się pole magnetyczne oraz szczotek. Obecnie powszechnie stosowane są również bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które przede wszystkim ze względu na brak tego często ulegającego awarii podzespołu, są postrzegane za bezpieczniejsze, znacznie trwalsze, i są generalnie lubiane za swoją niezawodność, a także bezszelestne działanie.

Silniki elektryczne DC nie tylko do zastosowań przemysłowych

Stwierdzenie, iż silniki na prąd stały są wykorzystywane w zasadzie wszędzie to nie przesada. Jeśli posiadasz odtwarzacz CD/DVD albo w notebooku masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie z pewnością znajduje się silnik bezszczotkowy. Silniki prądu stałego są podzespołem pociągów i samochodów sterowanych radiowo, a więc zabawek, które uwielbialiśmy w dzieciństwie i które pewnie damy również naszym synom i córkom. Silniki tego rodzaju znajdują się w dużych i małych pompach hydraulicznych niezbędnych w wielu gałęziach przemysłu, np. wydobywczej, budowlanej oraz produkcyjnej. W bliskiej przyszłości, dzięki silnikom na prąd stały samochody elektryczne staną się normalnością, a już teraz te silniki ułatwiają naszą mobilność, bowiem bez nich nie działałyby modne hulajnogi, segwaye i rowery elektryczne. Z silniczków na prąd stały korzystają także entuzjaści elektroniki do realizacji autorskich zautomatyzowanych projektów z zakresu robotyki oraz mechaniki.

O ile silniki elektryczne DC o niedużej mocy bez problemu można zamówić w sklepach dla hobbystów bądź z częściami elektronicznymi, to te do industrialnego użytkowania dostępne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, dostarczających niezawodne rozwiązania od szanowanych marek.

Nasz adres:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]