Od Starożytności po współczesność – obrączki ślubne

Od Starożytności po współczesność – obrączki ślubne

Potrzebujesz obrączkek Kraków? Koniecznie odwiedź tę stronę.

Dla wielu osób ślub jest niezmiernie emocjonującym dniem życia. Obrzęd ten jednoczy małżonków do końca życia, a znakiem ich wierności, zaangażowania i uczucia są obrączki, które wkładają sobie na palce.

Obrączki ślubne – nie w każdym kraju na prawej dłoni

Pierwotnie nie było rozróżnienia na obrączki i pierścienie zaręczynowe, więc ich dzieje są wspólne i sięgają kilkuset wieków przed naszą erą. Zaledwie w XIII w. Kościół Katolicki przyjął obrączki do prawa kanonicznego, na skutek czego wręczenie żonie pierścionka stało się elementem ceremonii zaślubin. Panowie rozpoczęli noszenie na palcu obrączki ślubnej wiele stuleci później, o czym jednak niedużo osób pamięta. I choć wcześniej bywały sytuacje, iż zakładali pierścienie na dłoń kiedy odjeżdżali na wojnę, aczkolwiek zwyczaj ten spopularyzował się dopiero w poprzednim stuleciu, a konkretnie w okresie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć żołnierzowi, iż w domu wyczekuje na niego małżonka, za którą walczy i której winien pozostać wierny. W Polsce małżonkowie noszą obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej dłoni, jednakże w innych państwach, jak na przykład w Szwecji, we Francji, w Iranie czy na Słowenii, wsuwa się je na lewą rękę, którędy zgodnie ze starodawnymi przesądami biegnie mityczna “żyła miłości”, prowadząca wprost do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, młoda para mierzy i wybiera obrączki wspólnie, niemniej jednak obyczaj mówi, że kobieta nie powinna ich kupować, bo jest to obowiązek przyszłego męża.

Współczesne obrączki ślubne

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się bardziej subtelnym designem. Przez wiele wieków wytwarzano je z różnych materiałów, w mniejszym lub większym stopniu wytrzymałych. Dopiero później zaczęto używać do tego metale (jak miedź czy stal), które uosabiały siłę uczucia. Obecnie do ich wykonania używa się głównie złota i platyny, które są oznaką zaufania do współmałżonka. Owszem, zdobi się je nierzadko kamieniami szlachetnymi, jednak w dalszym ciągu najczęściej nabywane są gładkie, ponadczasowe złote pierścienie i subtelne nowoczesne obrączki, w których wykorzystano zestawienie dwóch rodzajów złota (np. białego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wykonywaniu obrączek ślubnych, świadczą też nieraz usługę ich grawerowania. Można więc spersonalizować obrączki dopisując do nich imię małżonka, datę ślubu bądź znaczący dla nowożeńców cytat.

Nasz adres:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]