System bankowy SWIFT – co to?

System bankowy SWIFT – co to?

Zajrzyj w to miejsce, jeżeli potrzebujesz szczegółowych wiadomości o systemie SWIFT.

Mimo, że praktycznie na co dzień korzystamy z przelewów bankowych, sporo Polaków po raz pierwszy usłyszało o systemie SWIFT w 2022 roku w kontekście nałożenia sankcji względem Rosji w związku z jej atakiem na Ukrainę. Tymczasem system SWIFT używany jest już od lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia i jest jednym z podstaw efektywnego działania bankowości światowej.

Co jest najważniejszym atutem systemu rozliczeń SWIFT?

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle jednak ten skrót stosuje się do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego realizacja przelewów międzynarodowych byłoby z pewnością znacznie bardziej skomplikowane niż teraz. SWIFT to bardzo popularny, jednak nie jedyny działający w dzisiejszych czasach system tego typu. Oprócz niego np. w Polsce funkcjonują również z systemów: Elixir, SORBNET czy SEPA.Na świecie działają też przeróżne systemy lokalne, obsługujące jedynie rozliczenia między bankami na obszarze konkretnego państwa.

Co jest wobec tego najważniejszą zaletą systemu SWIFT? Obejmuje on swoim działaniem nieomal wszystkie państwa na świecie, a przy tym stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba dziś przekroczyła już 10 tys., ale też domy maklerskie, giełdy oraz mnóstwo innych podmiotów finansowych. Każdy partycypant systemu bankowego SWIFT musi posiadać swój unikalny kod (BIC – Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (cyfr i liter). Możliwe jest również przypisywanie kodu SWIFT oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod składa się z 11 znaków.

System bankowy SWIFT – przedstawiamy kody BIC/SWIFT najpopularniejszych polskich banków

Nawet jeśli tylko okazjonalnie korzystasz z transakcji międzynarodowych, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT swojego banku, a co najmniej wiedzieć gdzie ekspresowo znaleźć taką informację. Niżej znajdziesz kody BIC/SWIFT największych banków, obecnych w Polsce.

– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]