Domowe kiszonki – praktyczny sposób na konserwowanie żywności

Domowe kiszonki – praktyczny sposób na konserwowanie żywności

Zdrowe kiszonki kupisz na artmankiszonki.pl.

Kiszonki z warzyw są tak mocno związane z polską kuchnią, że uważamy, iż jest to typowo słowiański smakołyk, z rzadka przygotowywany w pozostałych częściach świata. Jednakże kiszonki lubiane są nie tylko na starym kontynencie, ale też w Azji oraz w Ameryce Południowej i Północnej.

Z jakiego powodu kiszone przetwory z warzyw są popularne?

Zgodnie z wiedzą historyków metoda konserwowania pokarmów poprzez ich przechowywanie w roztworze octu, w solance bądź w soli, znana jest ludziom od przeszło czterech tysiące lat. Ta metoda najprawdopodobniej nie została odkryta w Europie, a w rejonie dawnej Mezopotamii. Pokarm, który poddaje się fermentacji mlekowej nie psuje się, bowiem niska kwasowość roztworu, w którym się go zanurza, utrudnia namnażanie się bakterii przyspieszających gnicie. Parę wieków wstecz była to optymalna metoda, żeby przedłużyć okres przydatności do spożycia mięsa, ryb oraz warzyw nawet o kilka miesięcy. Stąd też wynikł zwyczaj przyrządzania m.in. kiszonek z myślą o jesieni i zimie. Kiszone przetwory od zawsze słyną z właściwości prozdrowotnych, co rzecz jasna jest prawdą. Wyróżniają się one np. dużą zawartością witaminy C, dlatego też marynarze statków, które miały w magazynie kiszonki, sporadycznie chorowali na gnilca. Co interesujące, po polsku kwaszone przetwory z warzyw określa się na co dzień “kiszonkami”, z kolei kiszonka to… karma dla zwierząt np z kapusty lub ziemniaków.

Kwaszonki – co da się kisić?

Najbardziej rozpowszechnionym kwaszonym warzywem jest ogórek, rozpoznawany generalnie na całym świecie, nawet w Kanadzie i w USA, gdzie ten rodzaj przetworów z warzyw nie cieszy się dużą popularnością. Lecz pickle są tam chyba najbardziej lubianym dodatkiem do burgerów, hot-dogów i sandwiczy. W naszym kraju obok ogórka, równie popularne są kwaszone buraczki i kapusta, z których korzysta się do przyrządzania surówek oraz zup. Ale nie tylko te warzywa można kisić. W różnych regionach świata kisi się m.in. brokuły, fasolkę szparagową, jak również owoce (np. oliwki), a czasem nawet jaja.

Solanka i ocet wpływają na smak oraz teksturę warzyw, dodając im kwaśności i chrupkości. Kwaszonki nie tylko z warzyw, z biegiem lat stały się podstawą bądź istotnym dodatkiem do tysięcy dań lokalnych. Trzeba pamiętać, że smak kiszonek różnić się w poszczególnych rejonach świata, gdyż zależy on od dodawanych do zalewy dodatków, z których korzysta się w procesie kwaszenia. Tym samym ogórek wyprodukowany podług typowej polskiej receptury, nie będzie smakował podobnie jak ten wyprodukowany np. w Izraelu.

Nasz adres:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]