Gotowanie nie musi być nudne. Poznaj zasady food pairingu

Gotowanie nie musi być nudne. Poznaj zasady food pairingu

Dalsze informacje o food pairing.

Mimo, iż przywykliśmy do pewnych połączeń aromatów, nie znaczy to, iż zestawianie ze sobą potraw, które na pierwszy rzut oka zupełnie do siebie nie pasują, nie może przynieść ciekawych i, co najważniejsze, smakowitych efektów. Przekonujemy się o tym coraz częściej. Największy wpływ na nasz smak miało zapewne pojawienie się w sprzedaży nieobecnych przedtem w Polsce produktów spożywczych, jak również otworzenie się na obce zwyczaje kulinarne. Dzięki temu choćby zestawienie mięsa z egzotycznych sosami owocowymi nikogo już nie zaskakuje. Ci, którzy zagustowali w niebanalnych fuzjach aromatów często rozpoczynają własne próby i samodzielnie szukają coraz to bardziej nietuzinkowych zestawień. Aby te jednakże przyniosły spodziewane wyniki, należy najpierw wyposażyć się w fachową wiedzę.

Food pairing – umiejętność zestawiania ze sobą smaków

Chcąc, aby nasze kulinarne przygody faktycznie okazały się przyczyną uniesień oraz umożliwiały ujawnienie nowych smakowych przyjemności, powinno się postępować zgodnie z zasadami przyjętymi w nowoczesnej sztuce kulinarnej. Te, naturalnie, są tylko wytycznymi, których należy przestrzegać, by aromaty łączyły się w zgodną, aczkolwiek nieprzeciętną całość. Dobrze zrobimy, jeśli zainteresujemy się food pairingiem. Tak tytułuje się się umiejętność zestawiania ze sobą smaków, które ogólnie uważane są za całkiem do siebie niepasujące. Wszystkie reguły food pairingu są jednak dokładnie przeanalizowane i poparte szczegółową wiedzą z zakresu biochemii, dotyczącą zwłaszcza zawartości poszczególnych składników w używanych produktach. Food pairing nie dotyczy tylko jedzenia, lecz również napojów (w tym wysokoprocentowych).

Food pairing. Czy każdy może się to opanować?

Do uprawiania food pairingu potrzebne są spora wyobraźnia oraz wyczucie, aczkolwiek to nie one będą najważniejsze. W większym stopniu jest istotna znajomość zawartości najrozmaitszych substancji w ingredientach potraw, a także tego, jak łączą się one z innymi składnikami. Toteż świetną decyzją będzie uczestnictwo w warsztatach z food pairingu prowadzonych przez zawodowego szefa kuchni – szczególnie, iż przekazanie koniecznej wiedzy trwa nie więcej niż kilkanaście godzin.

Nasz adres:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]