Jak barwić żywicę – praktyczny przewodnik

Jak barwić żywicę – praktyczny przewodnik

Jak barwić żywicę – Pierwszy raz

Przed rozpoczęciem pracy z barwnikami do żywicy epoksydowej lub pastami do barwienia załóż okulary i rękawiczki. Jeśli chcesz uzyskać określony efekt kolorystyczny, zalecamy zmieszanie partii testowej. Mieszać małą partię żywicy epoksydowej, a następnie dodaj barwnik, aby uzyskać pożądany kolor. Stosunek żywicy epoksydowej do barwnika i głębokość nalewania będą miały wpływ na uzyskany kolor.

1. Dozuj żywicę i utwardzacz do pojemnika do mieszania w odpowiednich proporcjach wymienione na odwrocie butelek z utwardzaczem.

2. Mieszaj żywicę epoksydową patykiem do dokładnego wymieszania (ok 5 minut).

3. Dodaj barwnik do żywicy epoksydowej. Kolory są mocne i jest to o wiele łatwiejsze dodawać krople, niż próbować je usunąć. Można mieszać ze sobą kolory, tworząc np niestandardowa mieszanka kolorów. Zalecane przez nas maksymalne obciążenie kolorem wynosi 5% Twojego całkowita ilość żywicy epoksydowej (wagowo lub objętościowo).

4. Mieszaj ponownie przez około 1 minutę, aż kolor zostanie całkowicie wymieszany (jeśli chcesz, krócej to uzyskasz efekt smug).

5. Nałóż żywicę epoksydową na swój projekt, poczekaj, aż stwardnieje i ciesz się!

Jak-barwic-zywice-kolorem-zlotymJak-barwic-zywice-kolorem-zlotym Jak-barwic-zywice-kolorem-zlotym

Jak barwić żywicę – Jak przyciemnić lub rozjaśnić

Przyciemnij kolory żywicy

Znalazłeś idealny kolor, ale jest trochę za jasny lub zbyt nasycony. Możesz przyciemnić lub wycisz swój kolor, używając ciemnej pasty lub ciemnego barwnika. W wielu przypadkach wystarczy dodać tylko jedną kroplę. My zalecamy dodawanie kropli pojedynczo i całkowite wymieszanie przed dodaniem innego koloru, aby uniknąć przekroczenia żądanego koloru.

Rozjaśnij kolory żywicy

Eksperymentujesz z mieszaniem kolorów i w końcu ci to wyszło, ale kolor jest zbyt mocny. A może po prostu robisz małą porcję i tę jedną kroplę to po prostu za dużo. Najlepszym sposobem na rozjaśnienie koloru jest dodanie dodatkowych porcji bezbarwnej żywicy epoksydowej do tego, co już wymieszałeś. Jeśli miksujesz dużą partię żywicy epoksydowej, a kolor jest zbyt mocny, pamiętaj, aby następnym razem dodać mniej kropli.

Jak barwić żywicę: Odkryj Sztukę Tworzenia Pastelowych Kolorów

Pastelowe kolory można uzyskać mieszając białą pastę z innymi kolorami zawartymi w zestawie zestaw ColorCastResin. Zalecamy zacząć od jednej kropli białej pasty, aby uzyskać pożądany poziom krycia, a następnie w razie potrzeby dodaj więcej kolor. Aby uzyskać bogatsze lub ciemniejsze kolory, możesz rozważyć dodanie kropli lub dwóch półprzezroczyste barwników.

Jeśli mieszasz małe partie i jedna kropla jest za mocna, możesz dozować kroplę do pustego kubka. Następnie możesz zanurzyć wykałaczkę w kropli i wymieszać ją z żywicy epoksydowej, aby uzyskać pożądany wygląd. Po skończeniu wyrzuć kubek lub użyj ponownie w późniejszym terminie gdy żywica w nim zastygnie.

Jak Barwić Żywicę: Tworzenie Nieprzezroczystych Efektów z Białą Pastą

Jak-Barwic-Zywice-Praktyczny-Przewodnik-od-Madej-Handmade Jak-Barwic-Zywice-Praktyczny-Przewodnik-od-Madej-Handmade

Barwienie żywicy epoksydowej staje się jeszcze bardziej fascynujące, gdy otrzymujesz nieosiągalne efekty. Biała Pasta Pigmentowa zapewnia możliwość tworzenia nieprzezroczystych odcieni. Oto praktyczne zastosowanie.

Biała pasta: Nieprzezroczysty Biały

Biała pasta, czyli nieprzezroczysty biały, jest składnikiem tworzącym efekty nieprzezroczystych w żywicy epoksydowej.

Krok 1: Precyzyjne Dodawanie

  1. Dawka Białej Pasty: Dodaj jedną kroplę Pasty do 100ml żywicy epoksydowej.
  2. Wielkość Nalewu: W przypadku nieprzezroczystej żywicy w postaci odlewu o głębokości 1cm przy podkładce pod kubek.

Krok 2: Nieprzezroczysty Czarny

Czarna pasta to barwnik, ale należy wziąć pod uwagę intensywność, ponieważ jego występowanie może spowodować całkowitą nieprzezroczystość i czerń.

Krok 3: Nieprzezroczyste Kolory

  1. Mieszanie z Białą Pastą: Dodaj Białej Pasty do koloru, aby osiągnąć dokładne pokrycie.
  2. Dodawanie kolorów: Włącz kolory półprzezroczyste z zestawów, przez mieszanie transparentnych z pastami

Krok 4: Kolory Pastelowe

Stworzenie nieprzezroczystych efektów w żywicy epoksydowej to nie tylko nauka, ale także sztuka mieszania kolorów. Biała Pasta stanowi uzupełnienie, a Barwniki kameleon z zestawów ColorCastResin dodają kreatywność projektu.

Jak Barwić Żywicę: Tworzenie Efektów Warstwowych i Fal

Jak-Barwic-Zywice-ColorCastResin Jak-Barwic-Zywice-ColorCastResin

Nalewanie wielu warstw to świetny sposób na ochronę głębokiego odlewu przed przegrzaniem i tworzy niepowtarzalny wyraz artystyczny. Aby osiągnąć warstwowy wygląd w swoim projekcie, stopniowo wlewaj żywicę epoksydową do odlewów.

Wlej wymieszaną żywicę epoksydową na żądaną głębokość pierwszej warstwy. Niech żywica epoksydowa, się utwardzi ale nie całkowicie. Następnie wymieszaj i wylej kolejną warstwę. Powtarzaj kroki, aż osiągniesz żądaną całkowitą grubość.

Jeśli wylejesz żywicę epoksydową przed żelowaniem poprzedniej warstwy, epoksydu z barwnikiem, to te dwie warstwy zmieszają się razem.

Jak zrobić falę

Efekty fal stały się bardzo popularne wśród artystów tworzących ocean sceny. Efekt ten uzyskuje się poprzez strategiczne wylanie cienkich linii żywicy epoksydowej i manipulowanie nimi za pomocą powietrza.

Rozpocznij od wylania sceny, pozostawiając przezroczystą żywicę epoksydową tam, gdzie chcesz efekt, który ma wystąpić. Nakreśl kilka cienkich kresek białej żywicy epoksydowej obszar (robiąc fale, spryskaj biel bliżej brzegu.) Używając opalarki lub suszarki do włosów na niskim poziomie, przedmuchaj białą linię, aby utworzyć żądany wzór „fali”.

Jak Barwić Żywicę: Eliminowanie Bąbelków i zapobieganie wchłanianiu

Jak barwić żywicę bez bąbelków? Porowate przedmioty, takie jak drewno, mogą chłonąć żywice epoksydową. Aby zapobiec aby tak się nie stało, na wszystkie porowate powierzchnie należy nałożyć warstwę ochronną, która chroni powierzchnie przed odlewaniem. Pokryj obiekt cienką warstwą żywicy epoksydowej i pozostaw do utwardzenia i uszczelnienia obiektu.

Pęcherzyki powstałe w wyniku mieszania lub wylewania unoszą się na powierzchnię i większość wyskoczy sama. Możesz użyć wykałaczki, aby wyprowadzić je z uciążliwych miejsc na powierzchnię. Pęcherzyki powierzchniowe mogą uwolnić się także po szybkim przedmuchaniu palnikiem na propan lub butan.

W przypadku dużego nalewania należy użyć powolnego utwardzacza, aby zminimalizować powstawanie pęcherzyków powietrza. Użycie wolniejszego utwardzacza daje epoksydowi więcej czasu, zanim zacznie się utwardzać i dzięki temu daje więcej czasu na ucieczkę bąbelków.

Aby odlewy były idealnie wolne od pęcherzyków, umieść projekt w komorze próżniowej lub na stole wibracyjnym przed żelowaniem epoksydowym, aby wprowadzić pęcherzyki powierzchnia. Jeśli Twój projekt jest zbyt duży dla którejkolwiek z tych opcji, użyj jednej z tych metod, aby zamiast tego odgazować kubek przed wylaniem.

Materiały chłonne podczas zalewania żywicą takie jak papier czy zdjęcia lub innych tego typu materiały chłonne, należy wcześniej za laminować. Nie zalaminowany papier chłonie żywicę i wygląda jak by był mokry.

Uszczelnij element, nakładając warstwę kleju uszczelniającego lub spryskaj lakierem. Pozostaw do wyschnięcia przed kontynuowaniem normalnego nakładania żywicy epoksydowej. Jak zawsze pamiętaj o wykonaniu próbki testowej przed użyciem w ostatecznym projekcie.

OtagowanoBarwnik do żywicy epoksydowej-ColorCastResinżywica epoksydowa

Źródło tekstu: https://madej-handmade.pl/jak-barwic-zywice-epoksydowa/