Badania psychologiczne kierowców – do jakiego specjalisty się udać?

Badania psychologiczne kierowców – do jakiego specjalisty się udać?

Więcej szczegółów o badaniach psychotechnicznych Bielsko na http://www.badaniabielsko.pl.

Na bezpieczeństwo na drogach w szczególnej mierze rzutują umiejętności obsługujących jeżdżące po nich samochody. Naprawdę istotne okazuje się to w przypadku kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy oraz kierowców TIR-ów i komunikacji miejskiej. W ich sytuacji ważne są tak umiejętności, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego względu kierowcy z tych profesji w myśl prawa muszą w odpowiednim terminie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Warto więc napisać na ich temat kilka zdań. W jakich odstępach muszą być przeprowadzane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Czego spodziewać się na badaniach psychologicznych kierowców?

Badania kierowców muszą być przeprowadzane co 5 lat. Ta zasada nie obowiązuje jednak specjalistów, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – muszą wszak wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w wyspecjalizowanej poradni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania charakterologiczne. Mają one postać konwersacji z kierowcą, podczas której odpowiada on na pytania na temat zachowań w ekstremalnych przypadkach. Kolejna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie przeprowadzane są testy na specjalnych urządzeniach, w czasie których sprawdzana jest percepcja szybkości, umiejętność szybkiego reagowania podzielność koncentracji i widzenie w ciemności.

Badania psychologiczne kierowców – o czym powinniśmy wiedzieć?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na wizytę ze specjalistą, który w jej czasie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co istotne, musimy pamiętać, że nie dla każdego ich rezultaty będą pomyślne. Szanse na szczęśliwe zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy jednak trochę zwiększyć. W jaki sposób? W internecie znajdziemy liczne filmy pokazujące działanie urządzeń, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by zawczasu sprawdzić, jak one działają.

Nasz adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]